• slide
  • slide

Fotografické editory – Levné a nebo zdarma

Lidé si často myslí, že potřebují k editaci fotografií ten nejlepší program jako je např. jednička mezi fotografickými editory Adobe Photoshop, který mnohé odradí svou cenou. Je ovšem nutností, že musíte mít takto drahý program? Aby člověk zvládl základní práci s fotografiemi, nepotřebuje žádný drahý editor a důvod? V základním vybavení většiny programů pro editaci fotografií jsou retušovací nástroje, podpora RAW a filtry, které postačí na přímou úpravu, jak pro amaterské fotografy, tak i pro profesionály. V tomto článku si ve stručnosti řekneme o několika editorech fotografií, které jsou buď zdarma nebo jsou cenově dostupné.

Lidé si často myslí, že potřebují k editaci fotografií ten nejlepší program jako je např. jednička mezi fotografickými editory Adobe Photoshop, který mnohé odradí svou cenou. Je ovšem nutností, že musíte mít takto drahý program?  Aby člověk zvládl základní práci s fotografiemi, nepotřebuje žádný drahý editor a důvod? V základním vybavení většiny programů pro editaci fotografií jsou retušovací nástroje, podpora RAW a filtry, které postačí na přímou úpravu, jak pro amaterské fotografy, tak i pro profesionály. V tomto článku si ve stručnosti řekneme o několika editorech fotografií, které jsou buď zdarma nebo jsou cenově dostupné.

1, Corel Paint Shop Pro – Cena 2000,- Kč

Tento program je nejvíce podobný právě Adobe Photoshopu. Jeho základní funkce jsou mu nejblíže. Umí upravovat až 16-bitové barevné hloubky a pracovat s RAW formáty. Najdete zde mnoho nástrojů pro retušování a úpravu fotografií jako jsou např. retušovací razítko, záplata pro automatické retušování, odstranění pozadí a objektů z fotografie, zaostření, rozmazání, barevné tónování, saturaci apod. Umožňuje plnou práci s vrstvami a též aplikaci efektů na jednotlivé vrstvy. Nevýhodou může být pro profesionály absence barevného prostoru CMYK, který je hlavně určen pro digitální tiskárny a ofset, ale i přesto se díky kompatibilitě rozšíření s Adobe Photoshop řadí mezi nejlepší konkurenci. Obsahuje též správu a organizaci fotografií.

2, Serif PhotoPlus – Cena 2500,- Kč

Velice dobrý a oblíbený program hlavně v zahraničí. Umožňuje podobné věci jako Paint Shop Pro. Nemá ovšem tak širokou nabídku filtrů, ale najdete zde možnost též rozšíření, takže si jej můžete doladit dle své potřeby. Jako jeho předchůdce neumí pracovat se CMYK, ale pouze s RGB prostorem. I přesto v něm najdete vše pro profesionální editaci fotografií za velmi rozumnou cenu.

3, Zoner Photo Studio – Cena 1500,- Kč

Velice jednoduchý editor fotografií, ale najdete zde důležité prvky k retušování fotografií a filtry pro úpravu jako v předchozích programech. Má v sobě zabudovanou širokou škálu podpory RAW formátu. Též slouží jako organizér fotografií, takže své fotografie můžete přehledně uspořádat.

4, PhotoDirector Suite – Cena 4000,- Kč

Další podobný editor Zoner Photo Studio je právě PhotoDirector. Zde najdete víceméně podobné prostředí vč. funkcí.

5, Gimp – Zdarma

Tento editor fotografií je zcela zdarma, ale ve skutečnosti je velice podobný profesionálním editorům. I když by jeho prostředí mohlo mnohé uživatele odradit, protože se zobrazí v mnoha oknech, tak i přesto nabízí velmi dobré prostředí a nástroje pro editaci fotografií. Asi základní otázka by byla zdali umí RAW formáty a ano, umí vč. 16-bitové barevné hloubky. Nelze ovšem vylepšovat o profesionální rozšíření jako je to v případě v prvních 3 editorech, ale i přesto si najde své uplatnění u profesionálů.

6, Paint.Net – Zdarma

Velice prostý a jednoduchý editor fotografií. Pokud nehledáte nic náročné a stačí Vám jen pár základních funkcí jako je zaostřit, oříznou a vrstvy, tak je to právě software pro Vás. Neumí načíst RAW formát, pouze TIF, JPG, PNG a BMP. I přesto, že v něm nenajdete přílišně silné funkce, tak je vhodný pro základní retušování a úpravu.

7, Affinity Photo a Designer - Cena 1290,- Kč

Už nyní podle recenzentů software umí to, co byste očekávali od profesionálních produktů Adobe, ale i vč. téměř 100% kompatibility s Adobe Photoshop.